Představují Vám adventni kalendář smysluplné přípravy na miminko, aneb 24 témat, kterými se určitě zabývat, než pŕijde děťátko na svět.
Třetí den adventní patří vašemu tělu.
To za devět měsíců těhotenství prochází obrovskou proměnou, roste v něm nový život. Těhotenské bříško, nárůst hmotnosti, změna těžiště, tlak na pánevní dno, to všechno může způsobit, že ženu dříve nebo později začne něco bolet.
Naše tělá žijí řadu let v nějaké konstituci, se všemi zlozvyky, které jsme si v průběhu svého života nasbírali. Sedavé zaměstnání, pohybové stereotypy, jednostranný sport, je toho hodně. Tělo si na to zvykalo postupně a proto se může zdát, že je vše v pořádku, protože vás nic nebolí.
Těhotenství najednou všechno otočí vzhůru nohama – tělo se v průběhu relatívně krátkeho času musí srovnat s hromadou změn. A najednou už nezvládá kompenzovat a skrývat své nedokonalosti a postupně vyplouvají na povrch – bolest beder, kostrče, chodidel, nebo taky krční páteře, kyčlí, migrény, zborcená klenba, diastáza.
Pokud si postěžujete gynekologovi, nebo jinému lékaři, častokrát se bohužel stane, že se dozvíte akurát, že je to v těhotenství normální a pokud to ani po porodu nepřejde, máte se ukázat.
Nemůžu s tímto sjednodušením souhlasit.
Opakujte prosím po mne: Bolest v těhotenství není normální.
Je samozřejmě rozdíl, když vás po těžkém dni bolí bedra a po chvilce relaxu to přejde. To je ok. Ale rozhodně není OK v šestém měsíci těhotenství tahat nohu a sotva chodit – odbyt takovou ženu slovy „přijďte až porodíte“ je nehoráznost a absolutní nepochopení toho, že k porodu potřebuje být ženské tělo v nejlepší možné formě.
Dnes je už naštěstí spousta fyzioterapeutů, kteří se specializují na těhotné ženy. Z mého pohledu je skvělé ho alespoň jednou navštívit, i když vás nic nebolí.
Dobrý fyzioterapeut se nezaměřuje jenom na oblast pánve, ale podívá se na ženu jako celek. Zhodnotí její postoj, protože už nesprávný stoj můžou býr relativně banální příčinou bolestí v oblasti kyčlí a pánve. Naučí ženu, jak sama svůj postoj v průběhu dne srovnat, a také jednoduché cviky na udržení flexibility kyčlí, nebo uvolnění celého těla. Vysvětlí ženě, jak si správně lehat a vstávat, aby si nezhoršovala diastázu (malá diastáza je v těhotenství normální). Může taky uvolnit pánevní dno, přípradně vysvětlit ženě, jak pracovat na jeho aktivaci a relaxaci. Jedna nebo dvě návštěvy můžou vyŕešit bolest nebo potíže s pohybem. A pokud zhodnotí, že je vše v pořádku, máte potvrzeno, že vaše tělo je na porod v nejlepší možné formě.
Málo se mluví o tom, že pohyb a pohybový stereotyp ženy přímo ovlyvňuje polohu miminka v pánvi a teda i porod. Miminko je aktivním partnerem u porodu, ale pokud neleží v děloze dobře, nebo nemůže v pánvi klesat a rotovat, porody bývají dlouhé, bolestivé, nebo dokonce končí císařským řezem. Fyzioterapeut může pomoct vyřešit polohu koncem pánevním, nebo takzvané zadní postavení (záda miminka leží u páteře ženy), která je příčinou obávaných křížových bolestí. Uvolněná pánev, srovnaná a bez blokád je základním předpokladem pro hladký a šetrný porod.
Někteří fyzioterapeuti mají smlouvu s pojišťovnou – zeptejte se svého gynekologa nebo praktického lěkaře, aby vám vypsal žádanku.
Přeji ať vás nic nebolí a ať je vám ve vašem těle dobře.